Dr. Alex HEYLEN - Dr. Monika LYBEER - Kuringersteenweg 521 3511 Hasselt 011/452420

 

Varisli damar nedir?

Varisli damar kimde olur?

Hangi rahatsızlıklar?

Ne zaman tedavi edilmeli?

Konservatif terapi

Kurutmak?

Ameliyat?

Daha fazla bilgi?

 

 

 

home e-mail

Mide Küçültmesi Varisli damar
Varisli damarların kurutulması veya skleroze?
Skleroterapi veya damarların kurutulması bizim hizmetimizde sadece ince yan varisli damarlarda uyguluyoruz. Bu konsultasyonda yapılıyor. Bu tedavide çok ince bir iğne ile (30G) bir sıvı (Aethoxysklerol %0,5 den %1'e kadar) damara veriliyor. Bu sıvı damarın iç cidarini bozar ve birlesmesini sağlar. Damar yassılıyor ve görünmüyor.

Kurutmadan sonra bir iki hafta kadar destekleyici bandaj kullanılması gerekiyor. Destekleyici bandajlari veya çorapları çözdükten sonra mor lekelere günde 2, 3 defa Reparil gel® veya Hirudoid gel ® sürmenizi öneriyoruz.

Karşı-belirtiler

Hamilelik veya emzirme durumunda kurutma yöntemi uygulayamayız.
Dogumdan sonra bazı varislerin kendiliğinden gidebildiği için 3 - 6 ay arası beklenmesini tavsiye ediyoruz.
Kurutma yöntemi sirkulasyon problemi olan, insulin alan şeker hastaları ve morbid obesite hastaları (40 dan fazla VKI) için de önerilmez.
Yatalak olan hastalara da kurutma tedavisi uygun değildir.
Aethoxysklerola karşı alerjiniz olduğunda bu ilacı kullanamayız.
Kan pıhtılaşması sorunlarında da dikkatli olmamız gerekiyor.
Daha önce derin tromboz veya ciğer embolisi geçirildiinde durum ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Sonuçlar

Kurutma yönteminde kurutulmus damar vucutda kalıyor. Ameliyatta ise damarlar alınıyor. Bu durum ameliyattan sonra bazen damarların geri gelmesini açıklıyor. (kurutulmus damarda tekrar kan ile dolan bir kanal oluşuyor). Kurutmadan sonra tekrar kontrole gelip gerektiğinde ek enjeksiyon almanız gerekebilir.

Kurutmanın yan tesirleri

 • Skleroze eden ilaca karşı alerji. Bu çok nadirdir (kitaplara göre % 0.01 - 0.02 arası) fakat ciddi sorun verebilir. Burada enjeksiyondan birkaç dakika sonra beliren ve görüşmede derhal tedavi edilmesi gereken reaksiyonları ve evde ilaçla tedavi edilebilen daha az alerjik reaksiyonlariı (enjeksiyondan birkaç saat veya gün sonra beliren) ayırıyoruz. Enjeksiyondan sonra bütün vucudunuzda kızarıklık ve lekeler gördügünüzde bizi veya ev doktorunuzu aramanız iyi olur.
 • Damarların kurutuldugu yerde hiper-pigmentasyon veya kararma. Bu çok görülüyor. (kitaplara göre %10 - 30 arası). Burada kurutmanın uygulandığı yerlerde kararma görünüyor. Bu estetik açıdan rahatsız eder fakat tehlikeli değildir. Kırmızı kan hücrelerin venlerden sızdığında hemosiderin den oluşur. Kararma genelde birkaç ay içinde yok olur.
 • Kurutulan damarda pıhtılaşma: bu nispi çok görünür fakat tehlikeli değildir. Kurutulan damar koyu morumsu bir renk alırsa, bizi arayın. Muayeneye geldiğinizde pıhtılaşmayı çekeriz. Böylelikle hiper-pigmentasyon ihtimali azalır.
 • "Matting " (%5): skleroze edilen damarlarda çok ince kırmızı damarlardan bir ağ oluşuyor. Bunların tedavisi çok zordur.
 • Nekroz veya derinin hücresi ölümü. çok nadir, yaklaşık kurutmadan bir hafta sonra, açık yara (yaklasik 5 mm büyüklügünde) oluşur ve iki hafta sonra üzerinde kabuk oluşur. Bu yara çok yavaş iyileşir ve genelde açık renkli yara izi kalır. Bazen bu yarayı kesmek ve kapatmak gerekir.
 • Damarda iltihap (yüzeysel flebitler)%1 Damarların kızarması, oldukca sancılıdır. İlaç ve jel ile tedavi edilir.
 • Derin ven trombozu, bacağın derin damarlarında pıhtılaşma ve bazen ciğer embolisi (bu da çok nadir görülür). Kitaplarda net rakam bulunmamakta.

çok sorulan sorular(FAQ's)

 • Kurutma yöntemi çok sancılımıdır?
  çok ince iğneler kullandığımız için sadece çok hafif acı ve daha sonra ilaçtan gelen hafif yanma hissedeceksiniz. Lokal uyuşturma gerekmemektedir.

 • Yılın hangi döneminde kurutma daha uygundur?
  Genellikle Eylül ayının sonundan Nisanın başına kadar skleroze yapılıyor. Bir taraftan soğuk günlerde destekleyici çorap veya bandaj kullanmanın daha kolay olduğu için ve diğer taraftan damarların daha az genişlediginden daha az enjeksiyon yapılması gerekiyor. Fakat aynı zamanda yeni skleroze edilmiş darmarlarda kararmanın güneş altında daha çabuk oluştuğunu gördüğümüz için.
 • Kurutma uygulandiktan sonra nelere dikkat etmem gerekiyor?
  Kurutma uygulandiktan hemen sonra yarım saat yürümeniz önerilir. Destekleyici çorap veya bandajı 1-2 hafta arası kullanmalısınız. Mor lekelere Reparil jel veya Hirudoid jel sürmenizi tavsiye ederiz.
 • Ne zaman tekrar işe başlıyabilirim?
  Kurutma uygulandıktan sonra evde kalmanız gerekmiyor. Normal aktivitelerinizi hemen sonra sürdürmeniz mümkündür.
 • Sonuç görebilmem ne kadar sürer?
  Küçük damarlar için 3-6 hafta arası sürer. Büyük damarlarda tamamen kurumaları 3 ay sürebilir.
 • Kaç seans gerekir?
  Varisli damarların çokluğuna bağlıdır. Kullanabildigimiz ilaç ile sınırlıyız. İlk görüşmede kaç seans gerekeceğini tahmin edebiliriz.
 • Küçük damarlar kurutuldugunda baska bir yerde varisli damar oluşuyor mu?
  Damarların kurutulması başka damarların oluşmasını sağlamıyor. Fakat varisli damarları olan bir insanda daha kolay yeni varis oluşur, tedavi edilsede edilmesede.

 
Eanasayfa - email - linkler - site rehberi