Dr. Alex HEYLEN - Dr. Monika LYBEER - Kuringersteenweg 521 3511 Hasselt 011/452420

 

Varisli damar nedir?

Varisli damar kimde olur?

Hangi rahatsızlıklar?

Ne zaman tedavi edilmeli?

Konservatif terapi

Kurutmak?

Ameliyat?

Daha fazla bilgi?

 

 

 

home e-mail

Mide Küçültmesi Varisli damar
Varisli damar nedir?
Önce kan dolaşımı hakkında biraz bilgi verelim.Kalp kanı kan dolaşım yoluna pompalıyor. Atardamarlar oksijenli kanı kalpten vucudun diğer bölgelerine götürüyor.
Kılcal damarlarda (en küçük kan damarları) değişim gerçekleşiyor. Oksijen veriliyor ve artık maddeleri geri alınıyor.
Damarlar veya venler az oksijenli veya çok artık maddeli kanı tekrar kalbe ulaştırır.
Diğer bir taşıyıcı sistem de lenf dolaşımıdır. Lenf damarları (diğer damarların arasında dolaşan çok ince damarlar) geriye kalan sıvıları ve dokuları çeker. Bu lenf lenf hücrelerinde temizlenir ve büyük bir lenf damarından karnın büyük damarına geri gelir.

Bacakların damarları 3 e ayrılır yüzeysel damarlar (derinin altında), derin damarlar (kasların arasında) ve perforanlar veya yüzeysel ve derin sistemi birleştiren damarlar.

İnsanlar iki ayak üzerinde yürüdükleri için, genelde bacaklarda varis damarları oluşur. Burada kan ayak parmaklardan, damarlardan, yerçekimine karşı kalbe dogru gitmeli. Yerçekimini yenmek için çeşitli mekanizmalar vardır:

  • Baldırlardaki kas pompası, kasların gerilmesinde kanın yukarıya doğru akmasını sağlar.
  • Damarlardaki kapakcıklar kanın tek yönde akmasını sağlar. Bu kapakcıklar kasların rahatlamalarında kapanıyor ve kanın geri aksamasını önlüyor.
 open klep gesloten klep lekke klep
Normal açık kapakcık Normal kapalı kapakcık İyi kapanmayan kapakcık, kan geri akıyor

Kasık ve diz çukurunda yüzeysel damar sisteminde önemli kapakcıklar vardır. O bölgede bir yüzeysel ve derin damar birleşiyor. Kasıkta yüzeysel vena safena magna derin olan vena femoralise geliyor ve diz çukurunda vena safena parva vena poplitea ya geliyor.
Kapaklar iyi çalışmadığında altında bulunan damarlar kan ile dolu kaldığı için genişliyor. Bu büyümüs venler ve damarlar varisli damar olarak görünüyor (derinin altında derinde bulunan genişlemis büyük damarlar)

Bunun yanında "spider" venler vardır. Bunlar örümcek ağı gibi kırmızı, mavi ve mor derinin tam altında genişlemis damarcıklardır.

 
Eanasayfa - email - linkler - site rehberi