Dr. Alex HEYLEN - Dr. Monika LYBEER - Kuringersteenweg 521 3511 Hasselt 011/452420

 

Şişmanlık?

BMI ? (VKI)?

Mide Küçültmesi?

gastrik bypass ?

ne zaman yapılmalı?

ne zaman yapılmamalı?

Nasıl?

riskleri?

sonuçlar ?

sonrası?

bilgi?

 

 

 

home e-mail

 

 

Mide Küçültmesi Varisli damar
Hastaneye nasıl alınıyorsunuz?

Hastanede 4 ile 5 gün arası kalıyorsunuz. Resepsiyona müracaat ederek kayıdınızı yaptırıyorsunuz.

Öğleden sonra genel muayene yapılıyor, sonra kan testi, ciğerlerden radyografi ve elektrokardiogram yapılıyor (doktorunuz tarafından daha önce yapılmadıysa). Kan inceltici veriliyor (karından iğne ile) ve bacaklarda derin ven trombozu engellemek için destekleyici çorap ölcülüyor (fazla ağırlığınızdan bacaklarda pıhtılaşma olasılığı fazladır) Ameliyattan bir önceki akşam kalın bağırsağı bosaltmak için (ameliyattan sonra daha az kramp) lavement uygulanıyor. Daha sonra narkozdan sorumlu anestesist ve dr. Heylen ile soru sorma imkanınız vardır. Akşam hafif bir uyku ilacı verilecektir..

Ameliyat günü ameliyattan bir saat önce prenarkoz verilecektir. Rahat ameliyat odasına gidebilmeniz için dil altı bir hap verilmektedir ve kalçadan bir iğne vurulmaktadır. Kanı inceltmek için karından da bir iğne vurulacaktır. Ameliyattan sonra bir iki saat ameliyat bölümünde kalıyorsunuz. Göz altında durmanız gerekiyorsa, örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya solunum problemlerinde, bir günlüğüne yoğun bakım bölümüne alınacaksınız. Bu sadece bir güvenlik önlemidir. Daha sonra normal odaya geçeceksiniz. Özel bir sorun olmadığı taktirde, direkt odanıza gideceksiniz. Daha önce üst karın bölgede bir ameliyat geçirdiyseniz gerektiğinde karından sıvı veya kan dranaj yapabilmek için mutlaka yaranın üzerine dranajlamel yerleştirilmektedir. Bu iltihapı önlemek içindir. Bu lamel sıvı cıkmadığında alınıyor. Bu tamamen acısız gerçeklesmektedir. Bir veya iki gün koldan damara serum verilmektedir. İlk 24 saat ameliyattan sonra acı cekmemeniz için kendinizin kullanabileceği acı pompası verilmektedir. Mason ameliyatında ameliyattan sonra burundan veya ağızdan sonda olmuyor. Bu gereksizdir. Bypass ameliyatında 8 saat süresince mide sondası gerekmektedir (radyografik kontrolden sonra çıkarılıyor) ve midenin ikinci kısmına gastronomi sondası geliyor. Bu yaklaşık 10 gün yerinde kalıyor. Ameliyat sonrası bir fozyoterapist size derin nefes alıp vermede ve önce yatakta, sonra odanızda ve daha sonra ara ve merdivenlerde hareket etmenizde yardımcı olacaktır.

Mason ameliyatından bir gün sonra kolay hazmedilen yiyecekler alabilirsiniz. Gastrik bypassda size yemek verilmesi biraz daha uzun sürüyor. Genelde önce bisküvi ve kahve, çorba ve puddingle başlanılıyor. İlk seferlerde yarım veya bir bisküvi tokluk hissi için yeterli oluyor. Bu ön midenin ameliyattan hemen sonra daha şiş ve küçük olduğu için normaldır. Bu 6 haftada uyum sağlamaktadır. 

 

 
Eanasayfa - email - linkler - site rehberi