Dr. Alex HEYLEN - Dr. Monika LYBEER - Kuringersteenweg 521 3511 Hasselt 011/452420

 

Şişmanlık?

BMI ? (VKI)?

Mide Küçültmesi?

gastrik bypass ?

ne zaman yapılmalı?

ne zaman yapılmamalı?

Nasıl?

riskleri?

sonuçlar ?

sonrası?

bilgi?

 

 

 

home e-mail

 

 

Mide Küçültmesi Varisli damar
MIDE KÜÇÜLTME YÖNTEMLERİ
Kilo vermeyi sağlamak için yaklaşık 5 çeşitli mide ameliyatları vardır.
1. Mason gastroplasti
2. Gastrik Bypass ameliyatı
3. Lap-band
4. Scopinaro ameliyatı
5. Mide pacemaker
Bizim hizmetlerimizde mason ameliyatı ve gastrik bypass yapılmaktadır.
Neden lap-band ameliyatı yapmıyoruz?
Bu ameliyatta en az 6 çeşit sorunlar bulunmaktadır.
• Birinci sorun lap-bandın mideye sabitleştirilmesinin mümkün olmadığıdır. Bu nedenle lap-band'in yukarı veya aşağı kayması mümkündür. Band bir defa kayınca, iyi çalışması mümkün değildir. Tekrar kilo almaya sebep olabilir. Asit blokajı olabilir.
• İkinci sorun lapbandın enjeksiyon edilmesinde gerektiğinden (lap-band in daha sabit kalması için) fazla sıvı enjekte edilmesidir Bu uygulandığında, lap-band mideye fazla gerilebilir ve büyümesine ve aşınmaya sebep olur ve bandı çıkarmak için ameliyat gerekebilir.
• Üçüncü sorun psikolojikdir. Lap-bandı olan hastalar reservuari sık sık değiştirme ihtiyaci duyar. Reservuardan biraz sıvı alındığında hasta daha fazla yemek yiyebilir, bazen eskisi gibi, tekrar kilo alır ve lap-bandın sonucu tekrar yok olur. Bandın yeterince enjekte olduğunda gereken neticeyi veren ve bir zaman sonra açılması mümkün olan bir sisteme psikolojik adapte olmak zordur. Rezervuara çok sık sıvı enjekte edildiğinde ve sıvı alındığında band daha çabuk yer değiştirecek ve daha çok fonksiyonunu kaybedecektir.
• Dördüncü sorun lap-bandın silikondan olmasıdır ve karına yerlestirilmesinin doğru olup olmadığı büyük bir soru işaretidir.
• Beşinci sorun lap-bandın 4 veya 5 senede değişmesi gerektiğidir ve tabiki bunun masraflı olmasıdır.
•Altıncı sorun lap-bandın hastaları maalesef tatlılardan alıkoymamasıdır. Lap-band katı yemeklerin (et ve sebze gibi) yenmesini zorlaştırmaktadır. Bu sebeple hasta genelde Masongastorplastide de olduğu gibi yemek alışkanlığını değiştirir ve daha fazla tatlı yer. Bu da hastanın sağlıksız beslenmesine ve kilo almasına sebep olur.
Scopinaro ameliyatını neden yapmıyoruz?
Bu ameliyatta midenin 2/3 alınması, safra kesesinin alınması, ince ve kalın bağırsak arasında bir kısa bağlantı yapılmasıdır. Bu ameliyatın sonucunda hastalarda çok sık kötü kokulu ishale rastlanmaktadır. Tuvalete gitme ile çok proteyin, kalsium, kalium ve vitaminler kaybolmaktadır ve bundan dolayı hasta ameliyattan sonra her gün 1 ilave almak zorundadır. Bu ameliyatın başka bir desavantajı da kolay böbrek taşı oluşmasıdır. (İshal dolayından çok sıvı kaybı)
Gastrik Pacemaker'i neden yapmıyoruz?
Bu pacemaker çok aşırı pahalıdır. Bu pacemakerin takıldığında, bir sene boyunca haftada bir defa bir diyetiste gitmeyi kabul ettiğinize dair bir anlaşma imzalamanız gerekmektedir. Amerikan Birleşik Devletlerinde bu pacemaker hakkında bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu pacemaker ile en fazla %10 kilo verilebilir. Genelde bu kilo kaybı pacemaker den dolayı değil, aynı zamanda bir
Vertikal Gastroplasti
Hastanede 15 seneden fazla bir süredir uyguladığımız ameliyatlar Mason'a göre gastroplasti ve gastrik bypass
Mason gastroplasti ameliyatı 20 senedir uygulanan ve hastalarda çok iyi neticeler veren bir ameliyattır. Bu ameliyatla hastalar yavaş ve rahat yemek yiyebiliyor ve tatlılardan uzak durabiliyor. Ne yazık ki aşırı şişmanlıklar için cerrahi tedavi arayan hastaların ancak % 10'nu Mason ameliyatı olabilmektedir.
Vertikal gastroplasti veya vertikal mide küçültme ameliyatında midenin ön ve arka kısmının zımbayla birbirine tutturularak bir çeşit ön mide yapılmaktadır. Bu bağlantının ucunda midenin etrafına büyümesini engelleyen bir yüzük takılmaktadır. (resime bakın) Midede bir nevi ön mide yapılmaktadır. Mide önce ön mideye gelmekte ve ön mide küçük olduğundan daha çabuk tokluk hissi oluşmakta ve beyinin açlık hissi giderilmektedir.
Ön mide yavaş yavaş yüzükten geçip mideye boşalıyor ve sindirim devam ediyor. Midenin birinci ve ikinci kısmı arasındaki yüzük şekerli içecekler, dondurma, sütlü kakao, milkshake ve çorba gibi sıvı maddelere engel olmuyor. Aşırı fazla kalori içeren içecekler tükettiğinizde tabiki yeterince zayıflama imkanı bulamayacaksınızdır.
Mason gastroplasti için bir yıldır yeni bir cihaz kullanmaktayız. Böylelikle Mason gastroplastinin zayıf yönlerinden, zımbaların açılması engellenebilinmektedir. Bu ameliyatta Endo-Gia cihazı kullanılmaktadır. Bu cihazla midenin sağ ve sol kısmı kapatılmakta ve aynı zamanda kesilmektedir. Bir sefer kesildiğinde 2 kesilmis bölümler el ile dikilmekte ve ayni zamanda iki kısmın arasına ameliyattan sonra zimbalarin açılmasına engel olan bir doku yerleşitirlmektedir. Mason gastroplastiyi sadece rahat ve yavaş yemek yiyebilen ve özellikle tatlıları birakabilen hastalara uyguluyoruz. Bu iki şartlara uyulması hakkında bir kesinlik verilmes ise bu ameliyatı uygulamaya çok karşı çıkmaktayız.

 
Eanasayfa - email - linkler - site rehberi