Dr. Alex HEYLEN - Dr. Monika LYBEER - Kuringersteenweg 521 3511 Hasselt 011/452420

 

Şişmanlık?

BMI ? (VKI)?

Mide Küçültmesi?

gastrik bypass ?

ne zaman yapılmalı?

ne zaman yapılmamalı?

Nasıl?

riskleri?

sonuçlar ?

sonrası?

bilgi?

 

 

 

home e-mail

 

 

Mide Küçültmesi Varisli damar
 Ameliyattan sonra olabilecek sorunlar

Erken morbalite: 

Burda bildirmemiz gerekiyor ki gastrik bypassda daha fazla dikiş atıldığından dolayı ve ameliyat daha uzun sürdügü için ameliyat sonrası rahatsızlıkların riski daha büyüktür olmaktadır. 

o % 0.1 mortalite
o %4 morbalite:  

* trombo-embolik sorunları (bacak damarlarında pıhtılaşma, akciğer emboli): % 0.3 . Bunu çeşitli yöntemlerle engellemeye çalışıyoruz. Ameliyattan bir gün önce giriyorsunuz ve size deri altı kan inceltici veriliyor. Ayrıca hastanede kaldığınız sürece her gün kan inceltici veriliyor. Ameliyat esnasında kanınızı sürekli yukarıya pompalayan özel anti-emboli çorapları kullanılıyor. Ameliyattan sonra bir an önce kalkmanız gerekiyor, önce fizyoterapist yardımıyla, ve mümkün olduğu kadar çabuk yürümeniz gerekiyor. Eve geldiğinizde de fazla dinlenmemeniz gerekiyor. Bir an önce hareket etmeniz ve spor yapmanız gerekiyor (örneğin 10 gün sonra yüzebilirsiniz) Sigarayı birakmak da riski çok azaltır.  
* Sızıntı ve peritonitis: %0.6. Özellikle gastrik bypassında midenin bağırsağı veya bağırsağın bağırsaga tekrar birleştirildiği yerde sızıntı olabilir. Bu sızıntılar daha önce mide ameliyatı geçiren hastalarda daha fazla görülmektedir. İkinci bir ameliyatta midenin kan sağlaması birinci ameliyattan daha az oluyor. Kan sağlanması daha az olduğunda, sızıntı olabiliyor. Sızıntıyı bulmak için çeşitli önlemler alınıyor. Ameliyattan sonra hersey çok iyi kontrol ediliyor ve karına sızıntı olup olmadığını anlayabilmek için drenaj yerleştiriliyor ve önlem olarak mümkün sızıntı durumunda sızıntı geçene kadar gıda verebilmek için midenin ikinci kısmına sonda yerleştiriliyor. Sizi eve göndermeden sızıntı olanağını engellemek için tekrar bir kontrol radyografisi yapılıyor.
Sızıntının en çok görünen belirtisi nabzın birden artmasıdır, 130 civarında. Evde birden ağrı hissettiğiniz zaman veya nabzınızın 130 veya fazlasıyla artması durumunda, dr. Heyleni veya ev doktorunuzu arayın ki onlar size hemen yardımcı olabilsinler.
* yara enfeksiyonları (yaranın iltihaplanması): %1.6
* respiratuar sorunlar (solunum problemleri): %1

Geç sorunlar:

* midede yüzüğün içinde ülserasyon ve erizyon (yara izi ile)(%0,1)  
* zımbaların cözülmesi. Buna bypass ameliyatından daha çok mide küçültmesinde rastlanıyor. Zımbaların çözülmesine ön midenin alabildiğinden fazla yemek yemiyerek kendiniz engel olabilirsiniz. Midenin dolduğunu hissettiğiniz zaman yemek yemeyi birakmalısınız. Mideyi çok fazla germemek gerekir. çok da acıtır. Zımbaların çözülmesi mide ameliyatının yok olmasıyla sonuçlanıyor, eskisi gibi yemek yiyebilmenizi ve ne yazikki çok cabuk eski yemek alışkanlığınıza dönmenize ve çabuk kilo almanıza sebep oluyor. Bu çözülme ameliyatla düzeltilebilir, fakat büyümeden dolayı zorlaşabilir. Bir yıldır mason gastroplasti ve gastrik bypass da (özellikle mason gastroplastide) en büyük zayıf noktanın, zımbaların çözülmesini önlemek için yeni bir cihaz kullanmaktayız. Bu ameliyatta bir Endo-Gia cihazı kullanıyoruz. Bu cihaz mideyi sol ve sag taraftan kapatıyor ve aynı zamanda kesiyor. Bir sefer kesildiğinde 2 kesilmis bölümler el ile dikilmekte ve aynı zamanda iki kısmın arasına ameliyattan sonra zımbaların açılmasına engel olan bir doku yerlesitirlmektedir.
*Eventrasyon (yara izinde kırılma)(%3) Yara izinde kırılmayı ameliyattan sonra hızlı ve ağır hareketler yapmayarak önlenebilir. Aşırı öksürmek ve hapşırmak da engellenmelidir.

 Gastroskopik bir kontrol gerektiğinde, kontrolu yapan kişiye mide küçültmesi yaptırdığının söylenmesi önerilir. Herhangi sebepten dolayı ameliyatı geri çevirmek gerektiğinde bu küçük bir ameliyatla olabilir. Bu hem mason gastroplasti hem de gastrik bypass için geçerlidir.

 
Eanasayfa - email - linkler - site rehberi