Dr. Alex HEYLEN - Dr. Monika LYBEER - Kuringersteenweg 521 3511 Hasselt 011/452420

 

Şişmanlık?

BMI ? (VKI)?

Mide Küçültmesi?

gastrik bypass ?

ne zaman yapılmalı?

ne zaman yapılmamalı?

Nasıl?

riskleri?

sonuçlar ?

sonrası?

bilgi?

 

 

 

home e-mail

 

 

Mide Küçültmesi Varisli damar
Mide küçültmesi ve gastrik bypasdan sonra tavsiyeler

Ameliyattan ilk 6 hafta sonra sadece sıvı veya ezilmiş gıdalar almanızı tavsiye ediyoruz; böylelikle midenin sişliğinin inmesini ve iyileşmesini sağlar ve aynı zamanda kusmayı önlersiniz. Ameliyattan sonra ilk haftalarda çabuk veya acele yemek yememeniz önemlidir. Sakin ve rahat yemeyi deneyin. İlk haftalar taze ekmek yemeyin. Bisküviler, kızartılmış ekmek, piccolo, fransız ekmeği veya krisproll yemeniz daha iyidir.  

<

Mantar, hindistan cevizi ve büyük meyve parçaları zor sindiriliyor ve ilk aylar da yememeniz tavsiye edilir. Et de zor hazmediliyor ve ameliyattan sonra ilk dönemde mide yüzüğünün üzerinde takılabildiği için yenmemesi gerekiyor. Kıyılmış et, balık, tavuk, hindi, hamburger veya sucuk, sosis daha az takılabilir. Yemekten hemen sonra fazla içecek içmek de dogru değildir ve biraz rahatsız edebilir.

Yemek yediğinizde bir zaman tokluk hissedeceksiniz. O zaman yemeği birakmanız gerek. Yemeğe devam ettiğinizde ön mideyi fazla doldurursunuz ve kramp oluşur. Göğüs kafesinin arkasında veya kürek kemiklerin arasında ağrı oluşur. Bunu önlemek için yavaş yemek yemeniz ve zamanında yemeği bırakmanız gerekir. Bazen fazla veya hızlı yemek yediğiniz için kusarsınız. Genelde bu sadece tükürüktür. Bu problemler özellikle ameliyattan sonra ilk haftalarda oluyor. Sadece sıvı gıda alabilmeniz mümkündür.  

Düzenli boşaltım (tuvalete gitme)için özen göstermeniz de önemlidir. Bu ilk haftalarda kısıtlı gıda aldığınız için biraz daha zor olur: Taze meyve suyu için. Bu yetersiz kalırsa, eczaneden bir şişe Aetherolei citri guttas V, Paraffinum liquidi ad 600 ml alın. Normalde dozu yatmadan önce 1 - 2 çorba kaşığıdır. Veya Normacol tozu alabilirsiniz, bundan günde 2 kahve kaşığı alın.

Düzenli Polivitamin preparatları almanız ve yeterince demir (kereviz, suteresi, broccoli çok demir içerir, gerekirse eczaneden alabildiğiniz demir haplarıyla tamamlayabilirsiniz) almanız tavsiye edilir.

Mümkün olduğu kadar da hareket etmeye çalışın. Ameliyattan sonra rahat bisiklet sürebilir, yüzme ve hafif fitness eğsersizleri yapabilirsiniz. Bunlar zayıfladığınızda kaslarınızı korumak içindir.

Genelde fazla yemek yemek can sıkıntısından meydana gelir. Boş kalan zamanınızı kreatif değerlendirmeye çalışın. şeker yerine kuru yemekler yemeye çalışın, mesela çikolata yerine ekmek yemekle.

Ağrı kesiciler kullanmakta dikkatli olun. Ameliyattan sonra da mideniz buna karşı hassastır ve mide ülseri oluşabilir. Bu ameliyattan sonra mide kontrolu kesinlikle mümkündür. Kontrolu yapan doktorun mide küçültmesi yaptırdığınızdan haberi olması lazım ve dikkatli olması gerekir.

Ameliyat anı sigarayı bırakmak için çok iyi bir zamandır. Ameliyattan sonra sigara içme ihtiyacı azalır. Sigara öksürüğü yaranın olduğu yerde acı verir ve sigara içme isteğinizi azaltır. Mide küçültmesinden kilo verdiğiniz için, sigarayı biraktığınız için kilo almazsınız.

Yaranın üzerindeki bandları 3 - 4 gün çıkarmayın. Bununla rahat yıkanabilirsiniz. 4 gün sonra bandlar çıkarılabilir. Yaranın üzerindeki küçük bandlar gelecek günlerde kendiliğinden gidecektir.

Problemler olduğunda bizi 013/551711 numaradan arayabilirsiniz. 6 hafta sonra kontrola gelmeniz gerekiyor. Randevu için 013/550678 numaradan arayın (iş saatleri içinde)

 
Eanasayfa - email - linkler - site rehberi